رفع سر وصدای بلبرینگ با ساده ترین روش

در این مقاله به شما می گوییم چه کار کنید که بلبرینگ ها کمتر صدا بدهند یا کلا بی سر و صدا بشوند.

همه کارخانه های تولید بلبرینگ،بلبرینگ هارا گریس کاری شده و یا همون روانکاری شده عرضه می کنند و

روان کاری بلبرینگ ها باعث بهبود عملکرد بلبرینگ ها می شود،که البته فقط باعث بهبود عملکرد نمی شود.

اگر دقت کنید شما وقتی بلبرینگ ها را داخل دستگاهتان بگذارید بعد یک مدتی می بینید

که باعث ایجاد  سر و صدا می شود و یا صدای بدی از خودش تولید می کند.

رفع سر وصدای بلبرینگ با ساده ترین روش
رفع سر وصدای بلبرینگ با ساده ترین روش

اگر بخواهید جلوی این سرو صدا هارا بگیرید،رینگ داخلی و رینگ خارجی بلبرینگمان را تمیز می کنیم و دوباره گریس کاری می کنیم و داخل دستگاه جا میزنیم.

همینطور یکی از دلایلی که باعث افت کارایی و زود به سر و صدا افتادن بلبرینگ ها می شود این هست که

بدنه بلبرینگ و گریسی که داخلش هست کثیف شده است.

موقع تمیز کردن بلبرینگ ها بهتر هست که به این نکته توجه داشته باشید بلبرینگ هایی که واشر پلاستیکی دارن،

واشرهاشون را در بیاوریم و تمیز کنیم ولی بلبرینگ هایی که واشر فلزی دارند احتیاجی به دراوردن واشرشون نیست

میشه با همون واشری که داخلشون هست تمیز کنیم و یا شستشو بدهیم.

 

 یکی دیگر از راه های تمیز کردن بلبرینگ ها استفاده از کمپرسور هوا است.
تمیز کردن بلبرینگ ها با استفاده از کمپرسور هوا

 یکی دیگر از راه های تمیز کردن بلبرینگ ها استفاده از کمپرسور هوا است.

وقتی می خواهیم از این روش برای تمیز کردن بلبرینگ ها استفاده کنیم باید حواسمون باشد گریسی که داخل بلبرینگ ها هست،بیرون نریزد.

البته روش های آسان تری هم هست که من پیشنهاد میکنم از این روش ها استفاده کنید:

بلبرینگ هایتان را با آب شستشو بدهید و این نکته را هم قابل توجه داشته باشید که وقتی که با آب شستشو دادین حتما بگذارید خشک بشود و گریس کاری و روانکاری مجدد انجام بشود.

 

یکی دیگر از دلایلی که باعث سر و صدا در بلبرینگ ها می شود، قرار دادن آنها در دما،فشار یا سرعت هایی که بیش تر از حد توان بلبرینگ ها هست.

چند مورد دیگر از علل مشکلاتی که بلبرینگ ها و رولبرینگ ها ممکن است بعد از مدت کوتاهی استفاده به آن دچار شوند ایجاد سر و صدای زیادی است که در هنگام حرکت از خود تولید می کنند.

این صدا ها ممکن است علل مختلفی داشته باشد که بالا اشاره داشتیم که چگونه سر و صداها را رفع کنید.

علل ایجاد سر و صدا توسط بلبرینگ و روش های رفع آن ها:

اگر شما بیش از حد توان قطعه به آن نیرو وارد کنید اولین اتفاقی که در سیستم می افتد تغییر شکل و دفرمه شدن بلبرینگ یا بلبرینگ می باشد، با این اتفاق کنس خارجی بلبرینگ در داخل آن می چرخد که باعث ایجاد سر و صدای زیادی در حین کار با قطعه می شوند پس بهتر است قبل از خرید بلبرینگ به پارامتر هایی که باعث ایجاد فشار به سیستم می شود را در نظر بگیرید.

یکی دیگر از اصلی ترین علل به صدا افتادن بلبرینگ ها و رولبرینگ های یک مجموعه را می توان زیاد بودن قطر کنس قطعه بر روی شفت دانست.

این مشکل باعث می شود که انبساط کنس داخلی بیشتر شود و لقی داخلی قطعه کمتر از حالت عادی شود به همین دلیل صدای زیادی در حین حرکت از قطعه شنیده می شود. برای حل این مشکل عموما از شفت زنگ زده استفاده می شود تا انتباق بیشتری بین شفت و کنس داخلی به وجود بیاید، اگر امکان سنگ زدن شفت را نداشتید می توانید با جایگزین کردن بلبرینگ و رولبرینگ هایی که لقی بیشتری دارند از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

اگر دستگاه در محیطی قرار بگیرد که امکان ورود ذرات سنگ ریزه و گرد و غبار به داخل دستگاه وجود داشته باشد باعث به صدا افتادن بلبرینگ در حین کار می شود، برای حل این مشکل باید یاتاقان ها را به طور مرتب تمیز کنید و آب بندی های کهنه را تعویض کنید تا بیشترین بهره وری را از دستگاه خود داشته باشید.

اگر از یاتاقان های خود در سیستم هایی که آب اسید رنگ یا مواد خورنده دیگری وجود دارد، استفاده می کنید احتمال ورود آن ها به بخش های داخلی یاتاقان ها زیاد است که باعث ایجاد سر و صدا در بلبرینگ می شود که برای حل این مشکل می توانید از یک کاسه نمد در قسمت پشتی یاتاقان هایتان استفاده کنید تا وضعیت آب بندی سیستم بهتر شود و صدای خروجی به را به حداقل ترین حالت ممکن برسانید.

تابدار شدن آب بند قطعه یعنی تغییر حالت بلبرینگ از حالت اولیه که برای حل آن پله های داخلی یاتاقان ها باید مجددا ماشین کاری شوند تا قسمت هایی که دچار خوردگی می شوند سوهان کشی شوند.

کم بودن مقدار گریس داخل بلبرینگ ها و رولبرینگ ها باعث سایش قطعات داخلی می شود که برای حل این مشکل باید سطح روغن را تا نصف پایین ترین ساچمه برسانید و مرتبا آن را چک کنید تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

اگر دستگاه را بلافاصله بعد از روشن کردن راه اندازی کنید و سریعا سرعت آن را بالا ببرید لکه های مسطحی بر روی ساچمه های داخل قطعه به وجود می آید که علت اصلی آن سر خوردن قطعه در دستگاه است، شما می توانید برای حل این مشکل ساچمه ها را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و در صورت وجود لکه بر روی آن ها نسبت به تعویض شان اقدام کنید.

2 thoughts on “رفع سر وصدای بلبرینگ با ساده ترین روش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp